İkinci El Araba Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

2019-08-09 | 1459 defa gösterildi

İkinci El Araba Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

 

Türkiye’de her yıl yüzbinlerce araç el değiştiriyor. Bunların çok büyük bir kısmını ise ikinci el arabalar oluşturuyor. Tabii ki her alışveriş sürecinde olduğu gibi ikinci el araç alırken de bilinmesi gereken detaylar bulunur. Bunlar arasında ikinci el garantisi, ekspertiz raporu, kolay ücret ödeme yöntemleri ve araç fiyatının belirlenmesi süreci önemli bir yer tutar. İkinci el araç alırken bilinmesi gereken en önemli noktaları sıraladık. 

 

  • İkinci El Araçta Garanti Var mı?

 

İkinci el araç araç satıcılarının büyük bir kısmı iade garantisi sunmaz. Bu nedenle de alıcılar sadece yasal haklarından yararlanabilir. Yani sadece araç ayıplı olarak satılmışsa hukuki yollar aranabilir ve araç için ödenen ücret geri alınabilir. Ancak burada da satıcıdan kaynaklanmayan kusurlar söz konusu olabilir. Bu nedenle yasal kurumlar detaylı bir inceleme yapılmasını ister. İtiraz ve alınan farklı kararlar nedeniyle de süreç uzayabilir. Ayrıca garanti olmadan araç alınması durumunda, süreç içerisinde oluşacak maddi zararlar da karşılanmaz. ikinciyeni.com üzerinden satın alınan tüm araçların ise iade garantisi bulunur. 

 

  • İkinci El Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Kullanım süresi ve katedilen mesafe gibi birçok değişkenden yararlanılarak ikinci el araçların fiyatları belirlenir. Birçok satıcı, kendi aracı ile aynı özelliklere sahip olan araçların fiyatlarına bakar ve bunlardan yararlanarak bir fiyat belirler. Bunun dışında satıcılar, ikinci el otomobiller için otomatik fiyatlama sistemlerinden yararlanıp araçlarının tahmini ederini öğrenerek satışa sunabilirler. 

Türkiye’de az sayıda kurumun tercih ettiği bir diğer yöntem ise açık artırmadır. Bu sistemde araç, alıcıların teklifleri ile fiyatına kavuşur. Yani fiyatı belirleyen alıcıdır. Örneğin ikinciyeni.com, açık artırmalar ile her yıl on binlerce kişiyi hayallerindeki araçlara kavuşturur. 

 

  • İkinci El Araba Eksperte Gösterilmeden Alınır mı?

 

İkinci el araç satışında geçtiğimiz yıllarda ekspertiz hizmeti zorunlu değildi. 1 Nisan 2019 tarihinden bu yana ise motorlu kara taşıtı ticaretiyle uğraşan kişilerin, TSE tarafından verilen yetki belgesine sahip eksperlerden, araç satışı için rapor alması gerekiyor. Bireysel satıcıların ise ekspertiz raporu alma zorunluluğu bulunmuyor. Ayrıca 8 yaşından büyük ve 160 bin kilometreden fazla kullanılmış araçlar için de ekspertiz raporu istenmiyor. Bu nedenle aracı bireysel bir satıcıdan alacaksanız ekspertiz raporu için satıcı ile görüşmeli ve ücretini ödeyerek aracı ekspere göstermelisiniz.

ikinciyeni.com ise kurulduğu günden bu yana bağımsız denetim için TÜV-SÜD ile çalışıyor ve satışa sunduğu tüm araçların detaylı ekspertiz raporlarını yayınlıyor. Satış sonrasında ekspertiz raporunda olmayan bir kusur ile karşılaşıldığında da araç, ikinciyeni.com’a kolayca iade edilebiliyor.

 

  • Kredi Kartı ile Araba Almak Mümkün mü?

 

İkinci el araç satışında çek, senet, kredi, takas ve peşin ödeme gibi yöntemler kullanılabiliyor. Kredi kartı ile ödeme ise hem bireysel satıcıların hem de otomobil ticareti yapan şirketlerin POS cihazı kullanmaması gibi nedenlerle mümkün olmuyor. Bu yöntemi kabul eden işletmeler de genellikle ödemeyi tek kart üzerinden almak istiyor.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan işletmelerin ve bireysel satış yapan kişilerin aksine ikinciyeni.com ise hem kredi kartına taksitle satışa hem de parçalı kredi kartı kullanımına olanak tanıyor. Yani birden fazla kart ile araç almak mümkün oluyor. 

Kısacası araç satın almadan önce ödeme bilgilerinin kontrol edilmesi, ekspertiz raporuna bakılması ve garanti süreci hakkında bilgi alınması oldukça önemlidir. Tüm bunları tek ekrandan yapmak ve en uygun fiyatlarla araç sahibi olmak isteyen kişiler için en iyi adres ise ikinciyeni.com’dur.